Uppdrag T2 2024 Kommentar T2 2024
Nämnder bjuds in till styrelsesammanträden under 2025 vid behov för en fördjupad dialog om respektive nämnds verksamhet. Det i syfte att särskilt bevaka följa upp nämndernas arbete med effektiviseringar och åtgärder för att nå en ekonomi i balans.
Grön

Regionstyrelsen beslutade i juni 2023 att hälso- och sjukvårdsnämndens respektive kollaktivtrafiknämndens skulle bjudas in till regionstyrelsens återstående sammanträden under 2023 för en fördjupad dialog om respektive nämndes verksamhet. För 2024 kommer detta att genomföras vid behov och på styrelsens möte i maj föredrogs Tertialrapporten per april respektive nämnd samt den särskilda rapporten som är upprättad utifrån styrelsens uppsiktsplikt.

Gå igenom hyreskontrakt och avtal i syfte att få en uppfattning till 2026 om energianvändning i Region Jämtland Härjedalens hyrda lokaler.
Inga data